Alkomaty to urządzenia, dzięki którym możliwe jest zmierzenie dokładnie ilości alkoholu we krwi. Dzięki temu urządzeniu można sprawdzić, czy nasze złe samopoczucie jest spowodowane alkoholem, a także czy możemy wsiąść do samochodu w takim stanie. Alkomaty stosowane są głownie przez policję do pomiaru alkoholu u obywatela w uzasadnionych przypadkach, ale także coraz częściej urządzenia takie używane są przez przeciętnych obywateli. Alkomat można kupić sobie w sklepie za niewielkie pieniądze. Jeśli nie chcemy szukać alkomatu w sklepie stacjonarnym, wówczas możemy udać się do sklepu internetowego. Często alkomaty mają zastosowanie w firmach ochroniarskich, ale także w firmach transportowych, w których kierowcy codziennie wykonują swoją pracę za kółkiem.

Jak zbudowany jest alkomat?

Alkomaty to urządzenia, które zbudowane są z trzech głównych części. Pierwsza, najważniejsza, to układ, dzięki któremu dochodzi do mechanicznej obróbki powietrza. Ten właśnie układ przekazuje powietrze do sensora znajdującego się wewnątrz urządzenia. Sensor jest jakby mózgiem całego alkomatu i dzięki niemu odbywa się prawidłowy pomiar.

Najlepsze alkomaty zapewniają bardzo dokładny pomiar bez względu na to mocno dmuchnie się w sensor. Wyróżniamy dwa rodzaje sensorów: mechaniczny oraz chemiczny.

Mechaniczny sensor to elektroda, w której utlenia się alkohol. Im więcej alkoholu, tym większa przewodność półprzewodnika. Tego typu sensor jest bardzo wrażliwy również na obecność innych substancji chemicznych, poza alkoholem, na przykład dym papierosowy, dlatego stosowanie tego typu alkomatu mija się z celem jeśli jesteśmy akurat w knajpie. W przypadku posiadania tego typu alkomatu koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na to, czy minął już wystarczająco długi czas od ostatniego spalenia przez nas alkoholu, bowiem nikotynę przede wszystkim będziemy wydychali bezpośrednio do alkomatu i zniekształci ona pomiar.

Należy wiedzieć, że każdy alkomat musi być okresowo kalibrowany, serwisowany. Aby sprawnie działał, konieczne jest sprawdzanie jego wydajności oraz tego, czy jest dobrze „nastrojony“. Nawet najlepsze urządzenia wykorzystywane przez policję są kalibrowane od czasu do czasu.

Każdy alkomat kosztujący kilkanaście złotych do kupienia na popularnych portalu aukcyjnym należy traktować raczej jako urządzenie poglądowe, a nie takie, które z dokładnością co do jednego dziesiątego promila będzie wskazywało zawartość alkoholu we krwi.

Jak wybrać alkomat?

Koniecznie trzeba dostosować wybór do warunków, w których alkomat będzie użytkowany. Jeśli chcemy mieć alkomat do użytku domowego, wówczas wystarczy nam taki kosztujący do kilkuset złotych maksymalnie. Poza tym, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, że im tańszy alkomat, tym krócej będziemy mogli cieszyć się jego przydatnością, a po pewnym czasie trzeba go kalibrować. Zwykle takie alkomaty za kilkaset złotych trzeba kalibrować raz na pół roku.