Koszt paneli fotowoltaicznych spada z roku na rok. Można powiedzieć śmiało, że obecny czas jest najlepszy do przejścia na energię słoneczną. Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zależny jest od kilku czynników. Należą do nich m.in. stan nieruchomości, rodzaj i marka użytych produktów oraz zapotrzebowanie na energię.

Kluczowy czynnik wpływający na koszt instalacji

Koszt energii słonecznej w ciągu ostatnich 5 lat spadł o ponad 20%. Wiele osób błędnie uznaje jednak, że trend ten będzie utrzymywał się przez następne lata. Według licznych specjalistów z branży fotowoltaicznej, nie ma co liczyć na dalsze spadki cen paneli fotowoltaicznych. Materiały, z jakich produkuje się panele solarne mogą drastycznie podrożeć na przestrzeni kolejnych lat.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne w praktyce?

Stworzenie instalacji o mocy 10 kWp to koszt rzędu 30-50 tysięcy złotych. Czym większy system tym większa cena. Kluczowe będzie opracowanie audytu, który uwzględni nasze potrzeby oraz możliwości.

Koniecznie przeczytaj: Solary na balkonie. Czy opłaca się instalować panele fotowoltaiczne na balkonie?

Sposób na obniżkę kosztów

Niektóre rejony w naszym kraju oferują specjalne programy obejmujące dofinansowania do instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Dzięki takim programom jesteśmy w stanie obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkadziesiąt procent. Warto zaczerpnąć informacji na ten temat najlepiej bezpośrednio w naszej gminie bądź urzędzie miasta. Godne zainteresowania mogą okazać się również kredyty na preferencyjnych stawkach. W ten sposób okres spłaty możemy przenieść na kilka lat a oszczędzanie na energii elektrycznej rozpocząć natychmiast.

Energia słoneczna – dla kogo?

Zakup paneli fotowoltaicznych nie jest łatwą decyzją. Wielu z nas ma wątpliwości co do tej inwestycji. Jest to bowiem inwestycja na wiele lat. Koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych wciąż przekracza możliwości wielu osób. Warto jednak skorzystać z wsparcia finansowego jeśli mamy ku temu okazję. Rosnące stawki za prąd są niestety nieuniknione. Fotowoltaika to doskonała alternatywa, która pozwoli nam na zaoszczędzenie dużej sumy pieniędzy w dłuższym okresie czasu.